Przy dzisiejszym dynamicznym rynku pracy, my pracownicy często stajemy przed wyzwaniem zmiany pracy. Kusi nas chęć rozwoju, lepsze zarobki lub męczy wypalenie zawodowe. Przychodzi więc dzień, że odświeżamy swoje CV i zabieramy się za przegląd ofert pracy. Większość firm sprowadza dziś poszukiwania pracowników do ogłoszeń zamieszczonych na odpowiednich portalach internetowych. Wielu pracodawców zamieszcza ogłoszenia na swoich stronach internetowych, więc warto przeglądać strony firm, z którymi marzy nam się współpraca.
Ogłoszenia papierowe wywieszone w oknie lub gdzieś na słupie odchodzą już do lamusa.
Kiedy znajdujemy już ogłoszenie, które wzbudziło nasze zainteresowanie przygotujmy zwięzłe i profesjonalne CV, w którym przybliżymy pracodawcy swoją sylwetkę. Opiszmy nasze wykształcenie, oraz doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Jedno CV możemy przesłać do wielu pracodawców, ale piszą list motywacyjny skupmy się na jednej, konkretnej ofercie pracy. Nie piszmy wypracowania, bo prawdopodobnie nikt by tego nie przeczytał. W oryginalny sposób umotywujmy dlaczego ubiegamy się o daną posadę i napiszmy co pracodawca zyska – zatrudniając właśnie nas.
Po świetnie napisanym liście niedługo otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. I tu pojawia się pytanie:
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby zakończyła się złożoną nam ofertą wymarzonej posady?
Przede wszystkim ubiór, który robi pierwsze wrażenie i może na wstępie zniechęcić rozmówcę do naszej osoby. Lepiej ubrać się zbyt elegancko, niż zbyt na luzie. Starajmy się jednak nie przesadzić w obu kierunkach. Zanim zaczniemy myśleć o ubraniu, przeanalizujmy na jakie stanowisko aplikujemy. Zawsze wybierajmy strój profesjonalny ale komfortowy i wygodny, aby czuć się w miarę swobodnie w trakcie rozmowy. Jeśli idziemy na rozmowę zimą warto zabrać na zmianę czyste półbuty aby nie wchodzić w zabłoconych kozakach.
Nie spóźniajmy się! Lepiej przyjechać na miejsce 10 minut przed czasem i spokojnie odetchnąć przed rozmową, niż wpadać zdyszanym i przepraszać od wejścia za spóźnienie. Wejdźmy pewnym krokiem, uśmiechając się lekko i utrzymując kontakt wzrokowy z rekruterem. Pamiętajmy też o pewnym uścisku dłoni. Nieśmiałość nie jest dobrym sposobem na zdobycie uznania. Przygotujmy się do rozmowy w domu, dowiedzmy się jak najwięcej o firmie w której chcemy pracować. Im lepiej się przygotujemy, tym pewniej się poczujemy i w efekcie lepiej wypadniemy. Sprawdźmy jakie pytania najczęściej spotyka się na rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotujmy sobie odpowiedzi do pytań o nasze słabe strony, czy o sposoby w jakie rozwiązujmy konflikty. Unikniemy krępującej ciszy po pytaniu. Przygotujmy się również do pytania o oczekiwane zarobki. Warto dowiedzieć się jakie są średnie wynagrodzenia na stanowisku o jakie się ubiegamy i wyśrodkować nasze oczekiwania. Nie warto zaniżać naszych oczekiwań, gdyż może nas to pozbawić szansy na wyższe zarobki. Przećwiczmy swoje wypowiedzi w domu aby były płynne i pewne. Po odbytej rozmowie, w dobrym tonie jest napisanie maila do rekrutera z podziękowaniem za spotkanie.
Teraz pozostaje nam jedynie oczekiwać na telefon z propozycją nowej posady.