Łysienie anagenowe- skutkiem leczenia nowotworu i silnej chemioterapii

Na stan włosów oprócz genetycznych uwarunkowań wpływają też przebyte choroby i leczenie, jakie zostaje wdrożone, by je pokonać. Dlatego utrata włosów nie zawsze musi oznaczać coś nieodwracalnego.

W jakich chorobach włosy i ich mieszki zostają uszkodzone?

Na przykład takich, które mają podłoże immunologiczne i cechują się długotrwałą i wysoką gorączką. Włosom szkodzą również niektóre przeciwnowotworowe leki i naświetlania. Czasem przerzedzenie włosów i łysienie anagenowe to efekt grzybicy skóry głowy. Gdy szkodliwe zarodniki grzybów zostaną raz na zawsze wyeliminowane, włosy odrastają.

Co muszą zrobić pacjenci onkologiczni, by wygrać z łysieniem anagenowym?

Po pierwsze zakończyć podstawowe leczenie onkologiczne, bo tylko wtedy będzie można im skutecznie pomóc w ich zmartwieniu. No chyba lepiej być przez jakiś czas łysym, lecz wygrać z nowotworem, niż mieć bujną czuprynę, lecz żyć z tykającą bombą w środku ciała. I tutaj potrzebna jest cierpliwość, bo trwa długo leczenie łysienia Warszawa już nieraz widziała jak pacjentom odrastały włosy dopiero kilka miesięcy po zakończeniu chemioterapii. Jednak gra była warta świeczki, bo w zamian ocalili życie.

Na czym polega pomoc osobom po chemii, które straciły włosy?

Po pierwsze na tym, by wszczepić im pod skórę jak największą ilość witamin i minerałów lub osocza. Ich skóra głowy jest przecież wyjałowiona i nic dziwnego, że dotyka ją przerzedzenie włosów. W końcu jak mają rosnąć włosy, jak organizm jest kompletnie wyjałowiony i zniszczony. Terapia polega więc na stopniowym przywracaniu właściwego krążenia krwi w okolicach głowy i stymulowaniu owłosienia do szybkiego wzrostu. Podając odpowiednio dobrane i indywidualnie dawkowane preparaty można całkowicie odwrócić skutki łysienia anagenowego.

O czym muszą pamiętać kliniki medycyny estetycznej, które opiekują się pacjentami onkologicznymi?

Po pierwsze, że najlepszym sprzymierzeńcem w walce o włosy u tych ludzi jest czas. To on sprawi, że czupryny odrosną, więc nie należy niczego przyśpieszać na siłę i trzeba podnosić na duchu chorego. Poza tym nie należy pacjenta naciągać na kosztowne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, gdyż leczenie onkologiczne było drogie i nie stać go w tej chwili na leczenie łysienia Warszawa ma sporo klinik, w których część zabiegów z dziedziny trychologii jest częściowo refundowana. Prawidłowość ta dotyczy przede wszystkim chorych na nowotwory.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here