Kompresja danych

W epoce coraz większych i coraz szybszych dysków, rozmiar pliku nie jest już tak istotny jak kiedyś, ale wciąż jest to pożądana właściwość pliku. Jak zmniejszyć rozmiar pliku?

Dlaczego warto zmniejszać rozmiar pliku? Jest to szczególnie istotne w przypadku przesyłania pliku przez internet, szczególnie przez słabej przepustowości łącze. Jest to szczególnie widoczne przy tak zwanym „uploadzie”, ponieważ jest znacznie wolniejsze niż ściąganie plików. Ktoś, kto archiwizuje swoje dane „w chmurze” z pewnością zdaje sobie z tego sprawę. Karty pamięci, i dyski przenośne mają również ograniczoną pojemność i szybkość przesyłu danych. W celu skrócenia czasu przesyłu danych, szczególnie w przypadku gorszej jakości lub starszych nośników, warto zmniejszyć wielkość plików.

Jak zmniejszyć rozmiar pliku? Nazywa się to kompresją. Kompresja dzieli się na dwa podstawowe typy: stratna i bezstratna. Stratna, jak sama nazwa wskazuję zmniejsza rozmiar pliku kosztem jego jakości. Obraz na przykład można w ten sposób kompresować zmniejszając jego wielkość, rozdzielczość i ogólnie szeroko pojętą jakość. Jest ona również często stosowana przy filmie lub muzyce. Niestety otrzymany w ten sposób plik nie jest tożsamy z tym samym plikiem przed kompresją. Zaletą takiego rozwiązania jest znaczne zmniejszenie rozmiaru pliku.

Drugą metodą jest kompresja bezstratna. Jest to odpowiedź na pytanie: jak zmniejszyć rozmiar pliku bez straty jakości? Ten rodzaj kompresji rzeczywiście zmniejsza rozmiar pliku, ale co ciekawe nie powoduje utraty jakości pliku. Umożliwia odtworzenie skompresowanego pliku, dając dokładnie taki sam efekt jak przy nieskompresowanego pliku. Zaletą jest zmniejszenie rozmiaru bez utraty jakości na przykład pliku audio, ale nie zawsze jest możliwe, a z pewnością wielokrotne kompresowanie pliki nie daje już żadnych efektów.

Jak kompresować w praktyce? W przypadku plików graficznych i audiowizualnych warto korzystać z wyspecjalizowanych programów do tego służących, ale osoby ceniące sobie wygodę z pewnością powinny zainteresować się ich odpowiednikami online, pozwalającymi kompresować pliki bez konieczności instalacji lub kupowania programów. Niestety nie jest to zbyt wydajna metoda w przypadku dużej ilości plików, lub ich dużego rozmiaru. Najbardziej popularnym programem do bezstratnej kompresji danych jest bez wątpienia winrar. Jego zaletą jest możliwość darmowego korzystania, jednak otrzymany plik będzie w formacie .rar i .zip. Program umożliwia tworzenie takich plików, jednak żeby odtworzyć skompresowany plik, należy za pomocą tego programu najpierw otworzyć plik .rar, lub .zip.

Podsumowując, aby zmniejszyć ilość miejsca, które zajmuje plik, należy najpierw wybrać rodzaj kompresji – stratną lub bezstratną. Ta pierwsza pozwoli znacznie zmniejszyć rozmiar, ale niestety kosztem jakości pliku. Bezstratna natomiast umożliwia zachowanie jakości pierwotnego obrazu, filmu, lub muzyki, ale rozmiar na dysku nie będzie tak znacznie zmniejszony jak w przypadku kompresji stratnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here