Wielu rodziców zarówno tych, którzy zostali nimi po raz pierwszy, jak i tych którzy zostają nimi kolejny raz, dokłada największych starań do troskliwej opieki, oraz pielęgnacji swojego potomka.
Nawet doświadczeni rodzice zdają sobie sprawę, że każde dziecko jest inne, więc wcześniej wypróbowane schematy, mogą nie sprawdzać się przy kolejnym dziecku, dlatego warto swoją wiedzę pogłębiać cały czas.
Jednym z tematów, które budzą najwięcej kontrowersji wśród rodziców, jest ten dotyczący kąpieli noworodka.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak kąpać noworodka, aby czynność ta była wykonywana we właściwy sposób?
W trosce o prawidłowy przebieg kąpieli noworodka, trzeba tę czynność dobrze zorganizować.
Nie ma tutaj miejsca na nerwowe poszukiwanie ręczników, czy też środków do kąpieli, gdy malec znajduje się w wodzie.
Zaplanujmy również z wyprzedzeniem, gdzie będzie najodpowiedniejsze miejsce na kąpiel noworodka.
Zdecydowana większość rodziców wybiera do tego celu domową łazienkę, jednak w momencie, gdy rozmiary naszej łazienki nie pozwalają na swobodne rozstawienie w niej wanienki, oraz akcesoriów niezbędnych do przeprowadzenia kąpieli dziecka, możemy rozważyć kąpiel w pokoju
Zadbajmy o stabilne ustawienie dziecięcej wanienki, możemy to zrobić na specjalnym stelażu, jeśli go jednak nie posiadamy z powodzeniem możemy postawić wanienkę na podłodze, bądź stabilnym stole w pokoju.
Zwróćmy uwagę na temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu, w którym dziecko będzie kąpane, gdy jest zbyt zimno podkręćmy na wyższą temperaturę grzejniki, bądź podgrzejmy powietrze farelką.
Zanim przystąpimy do nalewania wody do wanienki, przygotujmy sobie w jej najbliższym otoczeniu przewijak oraz duży ręcznik, najlepiej z kapturkiem, dzięki któremu szybko otulimy dziecko wyciągnięte z wanienki wraz z jego włoskami.
Przygotujmy specjalnie dobrane produkty do mycia i pielęgnacji maluszka, może to być żel bądź mydło.
Postarajmy się, aby były to produkty naturalne i hipoalergiczne, dostosowane do potrzeb skóry noworodków.
Zaopatrzmy się w delikatną myjkę, która będziemy mogli umyć ciało dziecka.
Miejmy również przy sobie produkty, które użyjemy po wykąpaniu maluszka, czyli maść do pupy, oliwkę, gaziki jałowe oraz sól fizjologiczną, którą oczyścimy oczka dziecka po kąpieli oraz preparat to odkażania kikuta pępowiny, który po zalaniu wodą powinien być odpowiednio osuszony gazikiem jałowym, oraz odkażony.
Dodatkowo przygotujmy w szklance, bądź małej miseczce odrobinę przegotowanej wody, którą za pomocą wacika, obmyjemy noworodkowi twarz po kąpieli.
Weźmy ze sobą również pieluszkę jednorazową, oraz tetrową która rozłożymy na dnie wanienki w czasie kąpieli i świeży komplet ubrań dla noworodka, aby po umyciu w kilku sprawnych ruchach dziecko zostało ubrane.
W przypadku chłodniejszych miesięcy na głowę malucha po kąpieli można na kilka chwil założyć bawełnianą czapeczkę.
Gdy wszystkie niezbędne produkty znajdują się w zasięgu naszej ręki, możemy swobodnie nalać wody do wanienki, kontrolujmy jej temperaturę, aby nie przekroczyła 37 stopni i cieszyć się radosną kąpielą wraz z naszym malcem.
Kąpiel noworodka nie powinna trwać długo, dlatego sprawnie obmyjmy ciałko i włoski maluszka wodą, umyjmy żelem bądź mydełkiem i spłuczmy ponownie wodą, po czym wyciągnijmy dziecko z wanienki od razu otulając je ręcznikiem.
Warto tę codzienną czynność zamienić w zabawę, dzięki czemu dziecko polubi kąpiele, a dla nas będzie to dodatkowa chwila na zacieśnienie więzi emocjonalnej z naszym maluchem.