Jak wybrać karmę dla kota?

0
756

Koty to zwierzęta delikatne, które wymagają nie tylko odpowiednich warunków życia, ale także – a nawet przede wszystkim – optymalnie dobranej karmy. To właśnie ona odpowiada za dostarczenie kotom odpowiednich ilości wody i składników odżywczych, a co za tym idzie, przekłada się na ich zdrowie i wysoką aktywność. Popatrzmy zatem, jaką karmę najlepiej będzie wybrać.

Sucha czy mokra?

Pierwsze pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć wielu właścicieli kotów, to czy wybrać dla nich karmę suchą, czy mokrą. Naszym zdaniem odpowiedź jest tutaj zupełnie jednoznaczna: tylko mokra karma jest naprawdę odpowiednia dla kotów. Przede wszystkim zawiera ona dużą ilość wody (wahającą się zazwyczaj w granicy 70%-80%), co pozwalana na dostarczenie do organizmu zwierzęcia jej odpowiedniej ilości. Większość kotów samodzielnie nie jest skłonna do picia zbyt dużej ilości wody, a w skrajnych przypadkach w ogóle po nią nie sięgają. Ich organizmy są bowiem dostosowane do pobierania jej wraz z pokarmem – a to oznacza, że powinny żywić się wyłącznie mokrymi karmami. Suche pożywienie może doprowadzić do pojawienia się u nich chorób nerek.

Mokra karma najwyższej jakości jest też odpowiednia ze względu na to, iż jest najbardziej podobna do naturalnej karmy kotów, czyli surowego mięsa. Są to karmy łatwiejsze do strawienia i bardziej zachęcające do jedzenia swoim wyglądem i zapachem, co będzie szczególnie ważne u kotów-niejadków.

Ze zbożami czy bez?

To kolejne pytanie, które często pojawia się u właścicieli mruczków. W tym przypadku zachęcamy do korzystania z karm bez zbóż. W naturze koty spożywają praktycznie samo mięso i jedynie niewielkie, rzadko dobierane przez nie dodatki roślinne. Karmy dla nich powinny więc również składać się w głównej mierze z mięsa i dodatków, takich jak np. wysokiej jakości podroby. Śladowe ilości roślin (dobranych pod kątem ich pozytywnego działania na koty) w karmie mogą dostarczać dodatkowych witamin czy błonnika, ale nie powinny być formą dominującą.

Zboża oraz wiele innych dodatków, takich jak kukurydza czy ziemniaki, nie wykazuje jednak pozytywnego wpływu na koty. Są one zwykłymi dodatkami zapychającymi, które zwiększają objętość karmy, ale nie pomagają mruczkom w utrzymaniu prawidłowej diety. Co więcej, często dostarczają pustych węglowodanów, które mogą powodować otyłość. Dlatego jeśli nie chcesz, aby twój ko chorował, staraj się zawsze wybierać karmę o minimalnej ilości węglowodanów i bez zbożowych dodatków.

Zbilansowana karma, która uwzględni wszystkie potrzeby zwierzaka

Na koniec warto zauważyć, że dobrze przygotowana karma dla kotów powinna uwzględniać ich wszystkie potrzeby. Oznacza to, że musi zawierać maksymalną ilość mięsa i wody, a także dodatki takie jak niezbędna kotom tauryna czy witaminy. Powinna zostać zoptymalizowana także pod kątem proporcji białka do tłuszczy i węglowodanów.

Właśnie takimi cechami odznaczają się mokre karmy dla kotów dostępne na stronie https://exclusion.pl/. Sprawdź, która z nich będzie najlepsza dla twojego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here