Czy wywieranie odpowiedniego wpływu na ludzi musi być trudne

Każdy z nas chce wywołać odpowiednie wrażenie podczas spotkania z innymi. Pierwsze skojarzenia, które wzbudzimy swoim wyglądem czy zachowaniem zostają już na zawsze. Z kolei podczas kolejnych spotkań nie raz pragniemy wywołać odpowiednią reakcję rozmówcy i osiągnąć coś, co jest zgodne z naszym planem. Nie każdemu się to udaje, dlatego nic dziwnego, że pojawia się pytanie, czy jest to trudnym wyzwaniem, czy sztuką dostępną dla wszystkich?

Perswazja to nie nacisk

Wiele osób uważa, że wywieranie wpływu na innych wiąże się z pewnym naciskiem, któremu musimy poddać rozmówcę. Niestety, nacisk taki zazwyczaj kończy się negatywnym wrażeniem. Rozmówca, który czuje się do czegoś zmuszany, zaczyna być nieprzychylnie nastawiony, czy to do samego pomysłu, czy też do osoby, która mu ten pomysł przedstawiła. Szansa na to, że uzyskamy pozytywny rezultat, będzie w tym przypadku skrajnie niska.

Znacznie lepszym sposobem na przekonanie kogoś do swoich argumentów i pomysłów, a nawet do skorzystania z naszej oferty, jest stosowanie miękkich technik perswazji. Nie są one odbierane jako nacisk i przymus, a wręcz przeciwnie – działają podświadomie, dzięki czemu rozmówca nabiera przekonania, iż wszystkie decyzje podjął sam, z wewnętrznych pobudek, a nie w efekcie naszych działań. To najlepsze rozwiązanie, jakie możemy zastosować praktycznie w każdej dziedzinie życia.

Perswazja użyteczna w każdej branży i w życiu prywatnym

Bez wątpienia zauważyłeś, że umiejętne nakłanianie ludzi do własnych pomysłów jest konieczne praktycznie na każdym kroku. Czy rozmawiasz z rodziną i chcesz ich przekonać do swojego pomysłu; czy może poszukujesz nowej pracy i zależy ci na dobrym wrażeniu wywartym na potencjalnym szefie; czy może musisz przekonać swoich współpracowników do tego, że twój plan działania jest najlepszy albo że właśnie ty powinieneś pójść do domu wcześniej tego dnia – w każdej tej sytuacji musisz wykazać się zdolnością perswazji.

Na całe szczęście perswazja, której używasz każdego dnia, jest umiejętnością łatwą do zdobycia. Wystarczy, że posiądziesz odpowiednią wiedzę o miękkich technikach perswazji, a na pewno będziesz w stanie wykorzystać je w swoim życiu, dopasowując jak najlepiej do swojego rozmówcy i sytuacji. Jakie zasady rządzą zatem ludzkim zachowaniem i mogą być przez ciebie wykorzystane?

6 najważniejszych zasad perswazji

Sztuka przekonywania innych do swoich pomysłów czy nawet produktów może zostać opisana w bardzo prosty sposób. Tak naprawdę ludzkim zachowaniem rządzi jedynie sześć prostych zasad, które decydują, jaką decyzję podejmiemy. Znając te zasady, można wykorzystać je na swoją korzyść nie tylko po to, aby wywrzeć na kimś odpowiedni wpływ, ale też by samemu oprzeć się perswazji.

Chcesz poznać te zasady? Jeśli tak, nieodzowną pomocą posłuży ci książka Roberta Cialdiniego “Wywieranie wpływu na ludzi”, która zawiera dokładny opis każdej z reguł, rządzących ludzkim sposobem bycia. Te proste zasady mogą stać się nie tylko pomocą w twoim życiu, ale też prawdziwą drogą do sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here