Czego używać do mycia aluminiowych felg samochodowych

Alufelgi są ważnym elementem wpływającym na całościowy odbiór auta. Mogą podkreślać nowoczesną bryłę samochodu, nadać jej większą dynamikę lub luksusowy charakter. Niestety tego typu elementy, ze względu na bliski kontakt z jezdnią i stopniowe ścieranie się klocków hamulcowych, są szczególnie podatne na zabrudzenie. Do ich czyszczenia wykorzystuje się różne rodzaje ogólnodostępnych środków myjących oraz specjalistyczne produkty, takie jak środek marki Tenzi w formie żelu z efektem czerwonej felgi.

Zanieczyszczenia trudne do usunięcia

W przypadku felg aluminiowych szczególną trudność w czyszczeniu sprawiają nie tyle osady drogowe, ile drobny pył z klocków hamulcowych. To brud, którego przy pomocy standardowych środków czystości niemal nie da się usunąć. Oczywiście można próbować, ale zwykle oznacza to konieczność szorowania, co naraża felgi na uszkodzenie. Dlatego do czyszczenia tłustego, trudnego brudu od klocków hamulcowych wykorzystuje się specjalne środki kwasowe, na przykład koncentraty Tenzi z tzw. efektem czerwonej felgi – to efekt działania środka czyszczącego, który wgryza się w brud osadzony na aluminiowej lub chromowanej powierzchni i zabarwia ją na kolor czerwony. Przykłady tego typu preparatów znaleźć można m.in. na stronie https://esklep.pesta.com.pl/producers/tenzi – koncentraty i popularne preparaty do felg aluminiowych typu Roton K2 z łatwością usuwają wszelkie osady i to bez potrzeby szorowania. Preparat wystarczy nanieść na powierzchnię felgi, odczekać kilka chwil, a następnie spłukać wodą pod ciśnieniem. Przy mocniejszych zabrudzeniach można skorzystać z miękkiej szczotki, pędzla lub ściereczki, rozprowadzając preparat po feldze i wcierając go w stare osady.

Domowe sposoby i profesjonalne preparaty do czyszczenia felg

Jeśli mycie auta z wykorzystaniem szamponu i wody pod ciśnieniem nie pozwala usunąć ciemnych, tłustych zabrudzeń z powierzchni felg aluminiowych, warto sięgnąć po produkt specjalistyczny typu Tenzi (koncentrat z efektem czerwonej felgi) lub skorzystać z domowej metody radzenia sobie z trudnymi zabrudzeniami i przygotować pastę z sody oczyszczonej. Stosując sodę, trzeba jednak uważać, by nie uszkodzić powierzchni felgi. Aluminium jest materiałem dość miękkim i związku z tym podatnym na zarysowania, a pasta z sody może rysować, zwłaszcza jeśli zaczniemy taką pastę intensywnie wcierać w zabrudzony materiał. Alternatywą dla sody oczyszczonej może być delikatniejsze mleczko do czyszczenia kuchenki. Jednak również w tym przypadku nie obejdzie się bez szorowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here