Budowa lodowiska sezonowego – co warto o tym wiedzieć?

Choć do sezonu zimowego pozostało jeszcze kilka miesięcy, to samorządy myślą już powoli o atrakcjach, które należy zapewnić mieszkańcom oraz turystom. Jednym ze sposobów jest budowa lodowiska.

Lodowiska mobilne – skąd ich popularność?

Zima to czas, kiedy miasta szukają dodatkowych atrakcji dla mieszkańców i gości. Popularna moda na ruch, która przejawia się w różnego rodzaju festiwalach biegowych, tanecznych, czy pokazach fitness nie musi bowiem zamierać razem z końcem wakacji. Dlatego właśnie zimą sprawdzają się mobilne lodowiska. Z roku na rok przybywa w Polsce tego typu miejsc. W 2015 roku w naszym kraju działało 250 takich obiektów, obecnie liczba ta jest zdecydowanie wyższa. Statystyki te to pokłosie programu „Biały Orlik”, który między 2010 a 2012 rokiem zachęcał do uprawiania łyżwiarstwa. Obecnie lodowiska mobilne są usytuowane w najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. Znajdziemy je przy galeriach, starówkach, czy stadionach. Jedno z największych lodowisk jest tworzone przecież na płycie Stadionu Narodowego w Warszawie. Lodowisko mobilne to także dodatkowa powierzchnia reklamowa, co wiąże się z dodatkowymi przychodami do miejskiej kasy.

Jak wygląda budowa lodowiska?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, na jakiej zasadzie funkcjonują takie obiekty. Tymczasem budowa lodowiska to bardzo ważny proces, który rozpoczyna się od wykonania zasilania elektrycznego dla agregatu, oświetlenia i pomieszczeń obsługi. Kolejnym krokiem jest wyrównanie podłoża pod przyszłe lodowisko. W rozwiązaniach sezonowych stosuje się do tego styropian, styrodur, podsypkę z piasku lub piasek zmieszany ze żwirem. Po zakończeniu wyrównywania rozkłada się folię, na której umieszcza się kolektor zasilający i powrotny. Ten ostatni łączy się z agregatem wody lodowej. Układ chłodzący to najważniejszy element budowy lodowiska. Pozwala on utrzymać na jego płycie minusowe temperatury. Na koniec rozkłada się bandy, które wyznaczają granice lodowiska. Wówczas można przystąpić do stworzenia tafli lodu. W jaki sposób jest to robione? Wykorzystuje się w tym celu rozłożoną wcześniej instalację mrożeniową. Agregat wody lodowej obniża temperaturę glikolu poniżej zera. Wówczas wylewa się warstwę wody o grubości, która nie przekracza pół centymetra. Gdy ona zamarznie, powtarzamy cykl do momentu uzyskania dziesięciocentymetrowej warstwy lodu. Budowa lodowiska nie jest więc prostym procesem i trwa nawet do czterech dni. Na szczęście zajmuje się tym fachowcy, tacy jak http://www.ras-lodowiska.pl/. Takie firmy oferują też wynajem lodowisk, dzięki czemu całą usługę otrzymamy w bardzo korzystnej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here