Badania techniczne i homologacje - co warto wiedzieć przed sprowadzeniem auta

W ostatnich latach sprowadzanie auta spoza granicy kraju jest niezwykle popularne. Za granicą można znaleźć mnóstwo różnych modeli pojazdów w dobrych cenach. Jednak to wiąże się też z pewnym ryzykiem. Sprowadzając auto, warto korzystać ze sprawdzonego źródła – najlepiej z pomocy doświadczonego importera pojazdów. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na sprowadzenie auta z zagranicy?

Sprowadzanie auta z zagranicy – wszystko, co należy wiedzieć

Sprowadzenia auta spoza Polski może mieć naprawdę wiele zalet, należy jednak pamiętać o tym, że należy tu przestrzegać kilku istotnych zasad, które potwierdzą zgodność pojazdu z polskimi przepisami.

Obowiązkowe badania techniczne

Zanim zagraniczny pojazd będzie się poruszał po polskich drogach, obowiązkowo musi zostać poddany badaniu stanu technicznego. Jeżeli nie zostaną wykryte w nim usterki, wówczas pojazd będzie mógł śmiało jechać w drogę. Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości te będą musiały zostać naprawione – dopiero po zatwierdzeniu naprawy przez stację diagnostyczną będzie można bezpiecznie poruszać się samochodem.

Co obowiązkowo musi zostać sprawdzone? Tak naprawdę kontrola powinna objąć cały pojazd, począwszy od oświetlenia, hamulców i zawieszenia, a kończąc na układzie kierowniczym, układzie wydechowym, wycieraczkach czy systemach bezpieczeństwa.

Badania techniczne są obowiązkowe dla każdego auta sprowadzonego zza granicy, zarówno nowego, jak i pochodzącego z rynku wtórnego.

Homologacja

W pojazdach pochodzących spoza granicy kraju konieczne jest również przeprowadzenie homologacji, czyli procedury będącej potwierdzeniem tego, że sprowadzone auto jest zgodne z przepisami i normami technicznymi, które obowiązują w Polce. W przeciwieństwie do badań technicznych, które wykonywane muszą być dla wszystkich pojazdów, homologacja dotyczy wyłącznie tych nowych. Auto, które pozytywnie przejdzie całą procedurę, będzie gotowe do poruszania się po polskich drogach. Homologacja wymaga przedstawienia stosownej dokumentacji oraz poddania auta pewnym testom.

Koszty sprowadzenia pojazdu z zagranicy

Ile kosztuje sprowadzenie auta z zagranicy? Koszty zależne będą od wielu czynników, między innymi cenie auta oraz kosztom jego sprowadzenia do Polski. Należy mieć również na uwadze dodatkowe opłaty celne takie jak akcyza za samochód i podatki. Sprowadzając auto z pomocą pośrednika, również należy liczyć z dodatkowymi kosztami. Aby poznać orientacyjną wysokość wydatku na sprowadzenie pojazdu, warto na postawie konkretnego modelu poprosić pośrednika zajmującego się importem pojazdów o przestawienie kosztorysu uwzględniającego wszystkie wydatki.

Szukając profesjonalnej, szybkiej i skutecznej pomocy warto zwrócić uwagę na carforfriend.pl. To jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie wymarzonego pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here