andropauza

Przekwitanie kojarzy się przede wszystkim z menopauzą, która okazuje się, że jest problem nie tylko dotyczącym kobiet. Andropauza, ponieważ oni dzisiaj mowa, jest fizjologicznym procesem starzenia się organizmu mężczyzny. Jej przebiegu można dostrzec w podobieństwa związane z menopauzą. Spada bowiem poziom hormonów płciowych, może dojść do pogorszenia samopoczucia oraz stanu zdrowia. Czym dokładnie jest andropauza znak zapytania i jakie są jej objawy? Czy można ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/andropauza-jak-przebiega-przekwitanie-u-mezczyzn/ 

Andropauza – czym jest? 

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, który jest niezbędny do rozwoju oraz funkcjonowania męskiego organizmu. Testosteron odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju nasieniowodów i zejściu jąder w rozwoju płodowym. Testosteron odgrywa też dużą rolę w rozwoju niektórych regionów typowych dla męskiego mózgu. 

Podczas andropauzy, która rozpoczyna się około 50-55 roku życia, dochodzi do stopniowego, postępującego spadku syntezy testosteronu. Zmniejszenie poziomu takiego hormonu towarzyszy wystąpieniu licznych dolegliwości. Andropauza to zjawisko całkowicie naturalne, które dotyka każdego mężczyznę w okresie przekwitania. 

Jakie są objawy andropauzy? 

Objawami andropauzy są czynniki wynikające z obniżenia poziomu testosteronu we krwi. Niski poziom tego hormonu posiada ogromny wpływ na męski organizm za pośrednictwem wielu procesów fizjologicznych w których uczestniczy testosteron lub jedna z jego metabolitów. W przebiegu andropauzy mogą pojawić się wrażliwość, zmęczenie i wahania nastroju. Pogarsza się też pamięć i koncentracja, a także może pojawić się bezsenność. 

Charakterystycznym objawem andropauzy jest zmiana proporcji sylwetki. Pojawia się większa ilość tkanki tłuszczowej, a maleje zawartość mięśni. Charakterystyczna dystrybucja tkanki tłuszczowej obejmuje kumulowanie się tłuszczu w okolicach brzucha oraz gruczołów piersiowych. 

Kolejny zaburzenia, które pojawiają się w przebiegu andropauzy to nadciśnienie, pogorszenie odporności organizmu, a także nasiona potliwość. Charakterystyczne zaburzeniami jest również pojawiające się problemy ze sprawnością seksualna, spadek libido oraz problemy z erekcją.

Andropauza – czy można ją leczyć? 

Andropauza jest fizjologiczną zjawiskiem, który zachodzi u każdego mężczyzny. Nie jest to choroba. Nie można jej leczyć oraz zapobiegać jej występowaniu. Istnieje jednak możliwość łagodzenia jej dokuczliwych objawów. Jedną z metod jest suplementowanie testosteronu. 

Zobacz też: http://mitomamka.pl/menopauza-czym-jest-i-jakie-sa-jej-objawy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here