BO JAK NIE TERAZ, TO KIEDY…

 • Październik 14, 2015

rak jajnika objawy

Tata: Jakie plany na dziś? Co będziemy robić?
Mama: Dziś będziemy się cieszyć życiem.

 

W życiu każdego z nas przychodzi pewnien idealny moment na zmiany. Taki, że zwyczajnie wiesz, że to musi być teraz. Bo jak nie teraz, to kiedy? Zmiany są zazwyczaj dobre. Decydując się na zmiany, robimy to przecież po to, aby było nam lepiej. Często spełniamy wtedy marzenia. Zmiany mogą dotyczyć każdego obszaru naszego życia – zdrowia, miłości, małżeństwa, powiększenia rodziny, nowego hobby, czy sfery zawodowej.
U mnie przyszła kolej na tę ostatnią. Chłopaki zamieszkali we wspólnym pokoju, a w miejscu łóżeczka niemowlęcego stanął wychuchany i wymuskany… mój nowy kącik biurowy. Mój home office! Cieszę się jak dziecko i działam! Ale nie bez powodu pierwszym punktem, który wymieniłam w sferach do zmian było zdrowie. Bo jeśli zdrowie jest, to resztę da się ułożyć. A przynajmniej układa się bez rozpraszaczy.
Więc jadąc na fali pozytywnej energii do zmian, przyłączam się w moim nowym biurze do Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej ‚Diagnostyka Jajnika’ i krzyczę do Ciebie: Rzuć cień podjerzenia na swoje jajniki! Bo jak nie teraz, to kiedy?

 

22 września wystartowała pierwsza Ogólnopolska Kampania Społeczna „Diagnostyka jajnika” pod hasłem „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki”. Jej celem jest przekonanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych. Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, która zorganizowała kampanię, przekonuje, że bardzo ważne jest wzajemne mobilizowanie się kobiet oraz edukacja w zakresie objawów i wczesnego wykrywania choroby. Zachęca do rozmów z siostrą, mamą, babcią na temat nowotworów kobiecych występujących w rodzinie, a jeśli takie występują – do wykonania badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2.

rak jajnika objawy

Nieprzypadkowo ambasadorką kampanii została aktorka — Anna Dereszowska, która właśnie z powodu raka jajnika w wieku dziewięciu lat straciła mamę. Żyje się bardzo szybko, zapomina o najistotniejszych sprawach, o zdrowiu. Jesteśmy zajęci nowym projektem w pracy, remontem domu. To są sprawy dla nas istotniejsze; potem okazuje się, że nie zdążymy w tym domu zamieszkać, a projektu wygłosić. Należy ustalić priorytety, a nikt nie powinien wątpić, że zdrowie jest najważniejsze — mówi Anna Dereszowska, ambasadorka kampanii.
Trzeba o tym jak najwięcej mówić, trzeba jak najczęściej przypominać o badaniach — dodaje Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, przekonuje, że — regularne badania i troska o zdrowie intymne są kluczowe, jeśli chcemy spokojnie realizować nasze dalsze plany i marzenia.

„Cichy zabójca” – rak jajnika

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika, a umiera około 2 500 kobiet. Można powiedzieć, że statystycznie każdego dnia 9 Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Nowotwory złośliwe jajnika są na 5 miejscu pod względem częstości zgonów u kobiet.

rak jajnika objawy

Umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest średnio 15% wyższa niż przeciętna dla krajów UE. Dlatego też Ida Karpińska, prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, zdecydowała się poruszyć kolejny bardzo ważny, ale dotychczas rzadko poruszany problem, jakim jest rak jajnika. W porównaniu z rakiem piersi czy szyjki macicy, w raku jajnika wskaźniki śmiertelności są znacznie wyższe w stosunku do częstości występowania: w przypadku raka jajnika odsetek zgonów wynosi ponad 60% i 33% jeśli chodzi o raka piersi. Może mieć na to wpływ fakt, iż w przypadku raka piersi o wiele łatwiej jest zauważyć wcześniejsze symptomy, można guza wybadać w piersi, a w ramach profilaktyki pierwotnej poddawać się regularnym badaniom przesiewowym (USG piersi czy mammografia – w zależności od wieku kobiety).

 

Objawy raka jajnika

W przypadku raka jajnika sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana: nowotwór ten rozwija się „po cichu”, nie dając wczesnych specyficznych objawów, sugerujących, że coś niepokojącego dzieje się w ciele kobiety. Z tego też względu ten typ nowotworu bardzo często wykrywa się dopiero w zaawansowanym stadium – III lub IV, kiedy szanse na wyleczenie są niewielkie. Niezwykle często jest on wykrywany przypadkowo, tzn. podczas planowanego zabiegu w okolicy narządów miednicy mniejszej/jamy brzusznej (np. laparoskopia mięśniaków, torbiele, usuwanie ognisk endometriozy).

rak jajnika objawy

Wraz z rozwojem choroby pojawiają się jednak nieswoiste objawy ze strony przewodu pokarmowego czy moczowo-płciowego, które bardzo łatwo przeoczyć. Do niepokojących objawów, przedłużających się w czasie, należy zaliczyć: dyskomfort w jamie brzusznej, zaparcia na przemian z biegunkami, bóle w okolicy krzyżowej i w dole brzucha, zwiększony obwód brzucha, wzdęcia niezależnie od rodzaju spożywanych pokarmów i w różnym czasie, brak łaknienia, nudności i wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie, nieregularne miesiączki, częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, sporadycznie może pojawić się krwawienie z dróg rodnych oraz utrata masy ciała w krótkim czasie.

rak jajnika objawy

Ze względu na nietypowe objawy raka jajnika, bardzo istotne jest wykonywanie cyklicznych badań kontrolnych i przeprowadzanie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Dodatkowo każda kobieta powinna obserwować swoje ciało. Podczas wizyty u ginekologa powinnyśmy powiedzieć o naszych ogólnych problemach zdrowotnych, nawet jeśli wydaje nam się, że nie mają one związku z funkcjonowaniem narządów rodnych. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy chorobę nowotworową, to większą mamy szansę na wyleczenie czy dłuższe życie.
Niestety w przypadku raka jajnika nie możemy mówić o efektywnych metodach badań skriningowych.

rak jajnika objawy

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jajnika

Dzisiaj wiemy, że czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka jajnika u pewnej grupy osób są predyspozycje genetyczne, m.in. dziedziczenie mutacji genu BRCA1 i BRCA2 oraz występowania raka piersi lub jajników w rodzinie.
Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 dziedziczymy po naszych rodzicach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą być nosicielami uszkodzonej kopii genu, ale zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów jajników i piersi dotyczy głównie kobiet (jeśli w rodzinie były odnotowane zachorowania na raka sutka u mężczyzn powinno się niezwłocznie wykonać w rodzinie badania w kierunku mutacji w genie BRCA). Nie można zatem nosicielstwa mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 wiązać tylko z kobietami, ojciec – nosiciel mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, może ją przekazać swoim dzieciom (synom i córkom).

rak jajnika objawy

Bezpłatne badania w kierunku predyspozycji raka jajnika

W tym roku dzięki wsparciu Ogólnopolskiej Sieci Laboratoriów ALAB mamy 200 bezpłatnych badań laboratoryjnych na oznaczenie obecności poziomu markera CA-125 oraz HE 4 (Test Roma) oraz kupon na 25% zniżki na badanie mutacji w genie BRCA1 – predyspozycji genetycznej w kierunku raka jajnika i raka piersi. Szczególnie zachęcamy do udziału w konkursie kobiety, które podejrzewają, że są w grupie ryzyka zachorowania na raka jajnika i od pewnego czasu odczuwają przewlekłe dolegliwości w jamie brzusznej.

rak jajnika objawy


Aby wygrać bezpłatne badanie, należy wziąć udział w konkursie, o którym informację będą pojawiać się w następujących magazynach:

Poradnik Domowy numer 10/2015 (w sprzedaży od 10.09), Pani Domu numer 20/205 (w sprzedaży od 28.09), Przyjaciółka numer 19/2015 (w sprzedaży od 24.09), Vita 10/2015 (w sprzedaży od 24.09) oraz Moje Smaki Życia numer 10/2015 (w sprzedaży od 28.09) i odpowiedzieć na pytanie: „W jaki sposób zmotywowałabyś kobiety do wykonywania badań ginekologicznych?”

Symbol kampanii

Na potrzeby kampanii została stworzona wyjątkowa koszulka, której zadaniem jest przekonanie kobiet o tym, żeby zaczęły dbać o swoje zdrowie.

Już dziś „Rzuć cień podejrzenia na swoje jajniki” i zapytaj wprost o to, czy w Twojej rodzinie były przypadki raka jajnika! Czy Twoja mama, ciotka lub babcia miały jakieś problemy związane z funkcjonowaniem narządów rodnych! Po prostu weź sprawy w swoje ręce.
Bo jak nie teraz, to kiedy?

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

 1. Odpowiedz

  Bardzo trafny post, dobrze, że o tym piszesz – dokładnie, profilaktyka!!
  No i gratuluję pięknego kącika do pracy 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

 2. Odpowiedz

  Profilaktyka to bardzo ważne słowo i trzeba innym o tym przypominać.

 3. Odpowiedz

  Profilaktyka, profilaktyka i profilaktyka. My również badamy się, kiedy możemy. Szkoda tylko, że prywatnie nie przez nfz, bo ten zaprosi nas na badania po śmierci..

 4. Odpowiedz

  Masz rację – te badania powinny być dostępne dla każdego i refundowane. W polskiej służbie zdrowia jest jeszcze wiele do poprawy, jeśli nie wszystko 🙁

  • Olga
  • Październik 14, 2015
  Odpowiedz

  Ja jestem za. Profilaktyką. Sprawdzaniem. Byciem na bieżąco z dobą. Ale kurde, jakoś tak mnie wykrzywiło, jak przeczytałam "Aby wygrać bezpłatne badanie, należy wziąć udział w konkursie". Auć. Auć w kierunku NFZ, nie bloga…

Leave a Comment

AUTORKA BLOGA

AUTORKA BLOGA

Joanna - mama, która codziennie staje na głowie, aby ratować swój idealny świat przed zagładą

KATEGORIE

blog kobiecy warszawa, blog dla kobiet
blog kulinarny warszawa, blogerka kulinarna warszawa, blog z przepisami, blog o gotowaniu
blog rodzicielski warszawa, blog o dzieciach, blog o zabawkach, blog o zabawach, opinie o zabawkach, recenzje zabawek
blog podróżniczy warszawa, blog turystyczny warszawa, blog o podróżach z dziećmi, gdzie warto pojechać z dziećmi, miejsca polecane dla rodzin z dziećmi w polsce i za granicą
blog kosmetyczny warszawa, blogerka parentingowa kosmetyczna warszawa, opinie o kosmetykach dla dzieci, recenzje kosmetyków, kosmetyki dla kobiet, pielęgnacja dla rodziny
BLOG PORADNIKOWY WARSZAWA - DOŚWIADCZENIA I SPOSOBY NA ZDROWIE, blog o zdrowiu, zdrowie dzieci i rodziny

URYWKI NASZEJ CODZIENNOŚCI

NAPISZ DO NAS

NAPISZ DO NAS